top of page

הזה סופו של כל בלון? על הבועה בשוק ההון והנדל״ן 📌

לאחרונה אפשר לשמוע הרבה דיבורים על בועה ועל מפולת הצפויה בשוק ההון (בעיקר מחירי המניות)

הסיבה לכך בפשטות היא שמעולם, בכל ההיסטוריה האנושית, השווקים לא היו כל כך גבוהים ויקרים. גם שוק הנדל״ן בארץ וגם שוק ההון והמניות בשיאים של כל הזמנים ולמעט הפוגות קצרות נראה ששום דבר לא עוצר את מגמת העליה.

לרבים, גם מומחים וגם פשוטי עם, נראה כאילו המחירים המאמירים התנתקו לגמרי מהמציאות וזה רק עניין של זמן עד שהכל הולך להתפוצץ לכולם בפנים ותכף נראה מפולת גדולה.בועה או מחזור טבעי?

האמת היא שמבחינה כלכלית טהורה לא ברור אם יש דבר כזה שנקרא ׳בועה׳.

ניקח לדוגמה דירה בשכונת קרית משה בירושלים. האם יש לה מחיר אובייקטיבי? אם הביקוש לדירה ילך ויגבר והמחיר שלה יכפיל את עצמו בשלוש השנים הקרובות האם נוכל להגיד שהעליה הייתה מנותקת מהמציאות? כולנו זוכרים את עליית המחירים שחווה שוק הנדל"ן בישראל לפני כ-15 שנה כאשר דירות באזור המרכז עוד עלו פחות ממיליון ש"ח, והנה כבר שנים ארוכות שהמחירים שהיו נראים אז הזויים, לא רק שלא יורדים אלא ממשיכים ומטפסים.

המחירים בכלל ומחירי הדירה שלנו בקרית משה נקבעים משאלה של ביקוש והיצע ומשקלול החלטות של המוני בני אדם, כולל מומחים גדולים בנדל״ן, במימון וביזמות.

אך למרות המחיר הגבוה מאד, ולמרות שגם הקונים יודעים שייתכן שזה מופקע ותתכן ירידת מחירים בעתיד, הם מסכימים לשלם את המחיר הגבוה. בשוק חופשי ומשוכלל אם מישהו מסכים לשלם סכום על דירה, כנראה שזה המחיר האמיתי שלה.

אז איך יכול להיות שיש ירידות מחירים, לפעמים חדות?

הסיבה שיש ירידות היא שהמציאות באמת משתנה ודינמית. אם לפתע יכנס מרכיב חדש לתמונה, לדוגמה התפרצות של נגיף שתגרום לאנשים לעזוב את מרכזי התעסוקה ולעבוד מהבית, מלחמה גדולה שתגרום לרבים להתפנות מאזורי הגבול... או להבדיל הצפה של דירות זולות בשכונה חדשה שקמה והמחירים ירדו, זה לא מוכיח שכל הזמן היה מדובר בבועה אלא רק בכך שנכנסו נתונים חדשים למשוואה.

בעצם, זו יומרה מאד גדולה להכריז על ׳בועה׳. עיתונאי או מומחה כלכלי שרומז למציאות של בועה אומר כביכול שהוא חכם יותר מאלפים רבים של בני אדם שמקבלים החלטות רציונאליות, שהוא רואה משהו שהם, ההמונים הבורים לא רואים.

אז למה אנחנו רואים חדשות לבקרים הזהרות על בועות שונות ומשונות? בואו נדבר רגע על נביאי זעם.


נביאי זעם של בועות

ההימור הכי מוצלח, זה שיזכה אתכם בהכי הרבה נקודות אם יצליח, זה שיכתיר אתכם בתואר ״חכם״ - הוא לומר שהולך לקרות משהו חריג ממה שקורה.

בימים אלה לדוגמה הכי משתלם לנבא שהשוק הולך ליפול. הסיבה לכך היא שברוב הזמן השוק עולה. זה המצב הנורמלי. (לפי נתוני עבר מדובר על בערך 66% מהזמן) וזה גם מה שקורה לשוק המניות בתקופה האחרונה, כמעט יום אחרי יום.

במצב שבו השוק כבר עולה ברגעים אלה, לנבא ש״השוק יעלה״ - זה כאילו להגיד שלא יקרה שום דבר. זה לא יזכה אתכם בנקודות זכות אצל אנשים אחרים. הרבה יותר חכם ומשתלם לנבא שיהיו נפילות.

הרי ברור לנו שמתישהו יהיה תיקון בשוק. אולי 10%, אולי 20%. זה תמיד קורה מתישהו. זה קרה לדוגמה בשנת 2022.

אין שום דבר שכל הזמן עולה. הרי מי שאי פעם ראה גרף של מניות - הן הולכות בזיג זג. אחרי עליה יש ירידה. וכשה״זג״ קורה נביאי הזעם זוכים לתהילת עולם - הם אלה שהלכו נגד הזרם, שאמרו שהמלך ערום, אלה שהזהירו, שראו משהו שאחרים לא ראו!

אבל מה קורה עם נבואתו של נביא הזעם במידה והשוק לא נופל? אל תדאגו, לנבואה הזו יש תוקף של מספר חודשים, עד שנים. הוא יכול להמשיך לחזור עליה, ולהגיד ״חכו, זו בועה, מתישהו היא תתפוצץ״...

למעשה, לנביא הזעם אין ברירה אלא להתמיד בנבואה. הוא מחוייב אליה רגשית ולעולם לא יגיד ׳סליחה חברים, טעיתי׳.

במילים אחרות - זה שיש כל מיני ׳מומחים׳ שמדברים מדי פעם על בועה זה לא מרגש אותנו וגם לא צריך לרגש אתכם.

רגע, אם אין דבר כזה בועה אז האם אתם אומרים שכדאי לקנות מניות עכשיו?

לא! מה פתאום. לא רק שאנחנו לא בטוחים שיהיו עליות אנחנו בהחלט בטוחים שיהיו גם ירידות! כמו שאמרנו לעיל, לכל זיג יש גם זג. מחירים של מניות עולים ויורדים. לפעמים התנועות מתונות ולפעמים חדות, אבל אנחנו יודעים בוודאות שתהיה בעתיד הקרוב או הרחוק ירידת מחירים כל שהיא.

אבל כיוון שאנחנו לא יודעים מתי היא תבוא אנחנו לא מנסים לתזמן אותה. ייתכן שתהיה ׳נפילה׳ של 10% בשוק המניות מחר בבוקר וייתכן שהמחירים עוד יעלו ב30% לפני שתגיע אותה נפילה צפויה. כאמור, אנחנו לא מתיימרים לנחש או לנבא את מהלכי השוק שמושפעים מנתונים רבים והחלטות של מיליארדי בני אדם מסביב העולם.

לנסות "להכות את השוק" יכול להיות לעיתים נדירות צעד מאוד מאוד משתלם, אבל ברוב המקרים הוא יגרום להפסדים (גם אם רק יושבים על הגדר ומחכים לעליה או לירידה צפויה, מאבדים זמן ששווה כסף).

מה שאנחנו יודעים בוודאות זה שלאורך זמן שווקי המניות עולים. בהזדמנות אחרת נסביר למה זה כך, כעת רק נגיד שכך כל נתוני העבר מצביעים על כך - כדאי להשקיע לטווח הארוך!

לכן, כל מי שרוצה להשקיע את הכסף שלו לתקופה ארוכה (מעל 10 שנים) יכול להיות רגוע ולדעת בוודאות מאד גבוהה שלמרות כל הזיג והזג, ה׳נפילות׳ ו׳הבועות׳ הכסף יצמח וישיג תשואה מאד יפה.

המורכבות מתחילה כאשר יש לנו כסף להשקיע אבל אנחנו לא יכולים להיפרד ממנו לתקופה כה ארוכה.

הסיכון הוא שנשקיע אותו עכשיו בשוק המניות ובשנים הקרובות יבוא ׳זג׳ ו׳נפילה׳ שתגרום לנו להפסדים. (כשיש ירידות בשוק ההון הן יכולות להיות מאד מהירות ומאד מאד כואבות…)

מהסיבה הזו באופן עקרוני אנחנו ממליצים למי שצריך את הכסף בשנים הקרובות (לחתונה, לרכישת דירה למגורים וכד׳) שלא להשקיע את כספו בסיכון גבוה בשוק ההון בלי להבין את המשמעויות של זה. 


אגב שוק ההון, עונת הדוחות הגיעה!

אם תציצו השבוע בתיבת הדואר שלכם, או בתיבת הדואר האלקטרוני שלכם, תגלו מכתבים עם דוחות מחברות הפנסיה, ההשתלמות והגמל שלכם.

בגדול, שנת 2023 הייתה מאד מוצלחת בשוק ההון (לצערנו הרב, בדברים אחרים היא הייתה פחות מוצלחת), והדבר אמור לבוא לידי ביטוי בדוחות הפנסיונים שלכם.

כן, אנחנו יודעים שעבור רבים זה נקרא ונשמע כמו סינית🎐 ובשביל זה בדיוק אנחנו כאן.

בשבועות הקרובים נערוך מספר הדרכות בנושא דוחות הפנסיה, תלוש השכר ודברים אחרים שכדאי להכיר בסבך עולם הפיננסים.

ההדרכה הראשונה שתתקיים בשבוע הבא מיועדת לצעירים בתחילת דרכם הכלכלית (עד גיל 27 לצורך העניין).

בהמשך נפרסם הדרכה ייעודית ליחידים וזוגות מבוגרים יותר

מוזמנים להרשם ולהעביר לבני משפחה צעירים🙏🏼
מתחילים על רגל ימין

הדרכה לצעירים ולזוגות צעירים בתחילת דרכם הכלכלית העצמאית - נבין ביחד איך מפענחים תלוש שכר ודוח פנסיה, איך מתחילים על רגל ימין מבחינה כלכלית וכיצד חוסכים להון עצמי הדרוש לדירה.

שלישי | 02/04. כ״ג אדר | 20:30 | בזום.

🦶🏼לפרטים והרשמה https://form.typeform.com/to/PW2AFM5M

506 צפיותתגובה 1

פוסטים אחרונים

הצג הכול

1 kommentar


בשוק ההון, שווי מניה צריך להתאים לרווחים שלה. טכנית יכול להיות שהערכת שווי של חברה תהיה שגויה וזה יבוא לידי ביטוי לאחר זמן. אם אין כזה דבר בועה, מה קרה למדד הניקיי ב1987?

Gilla
bottom of page