top of page

זהירות, לא ליפול! 🤕 איך להמנע מהשקעות מסוכנותזהירות, לא ליפול!


דניאל, בחור צעיר שסיים עכשיו תקופת מילואים ארוכה ועם חסכונות של משהו כמו שבעים אלף שקל (בין השאר, בזכות מענקי המילואים הנדיבים שחולקו), היה מבולבל.


לפני שבוע התקשר אליו חבר שלו מהפלוגה והציע לו להיכנס עכשיו להשקעה מטורפת (כך הוא אמר) בארצות הברית. תשואה של משהו כמו עשרים אחוז, ויש כאלה - כך אמר החבר - שמגיעים ליותר! זה כלל המון מונחים באנגלית, והייתה מצגת שבשביל לראות אותה הוא היה צריך לנסוע לפתח תקווה. הכל היה נראה מעולה, אבל משהו הריח לא טוב. הוא לא ידע מה זה בעצם 'הכל'? על מה הוא היה צריך להסתכל? למה זה מריח לא טוב?

בכל תקופה אנחנו רואים עוד ועוד כתבות בתקשורת על השקעות בחברות - או חברות השקעות - שמתגלות כתרמית אחת גדולה.

אם אתם מסתובבים ברשתות החברתיות אנחנו מניחים שנחשפתם לפחות לכתבה אחת או שתיים כאלה, אם לא - לא נורא. לא הפסדתם הרבה. אנחנו לא נקשר לכתבות האלה כאן כי אין לנו עניין מיוחד בתחקירים או ברכילות עונתית - אנחנו רוצים להגיד משהו חשוב יותר.

ובקשה קטנה וחשובה לפני שמתחילים – אם אתם מכירים חברים או בני משפחה שנמצאים כרגע בשלב של כניסה להשקעה שמעלה סימני שאלה – העבירו להם את המייל הזה. גם אם נציל כסף של משפחה אחת – דיינו.איך נמנעים מתרמיות בהשקעות? הנה תשעה סימני אזהרה:

🛑 אם אתם לא מבינים על מה הלקוחות משלמים בסוף

רוב העסקים עובדים בשיטה די פשוטה; מישהו משלם כסף, מישהו אחר נותן לו מוצר (פיזי) או שירות (ייעוץ, לדוגמה). יש כמובן השקעות מורכבות יותר ויותר, אבל הכלל הכי חשוב הוא לעולם לא להיכנס להשקעה או לעסק שלא ברור לכם מאיפה הוא מרוויח ועל מה הלקוחות שלו משלמים. אם הצורה בה העסק עובד עמומה או לא ברורה לכם עד הסוף - אל תשימו בו כסף. זה אמור להיות ברור לכם.

🛑 וודאו שאתם מבינים מאיפה אתם מרוויחים

העובדה שעסק עובד אין פירושה שהעסק מרוויח או מצליח בגדול. תשאלו את עצמכם מה המשמעות של הכסף שלכם בעסק - מאיפה הרווח בא? מה החלק שלכם ברווח? מי מקבל את הכסף ראשון מהרווח, ומי אחרון? בסוג מסוים של תרמיות, שמכונה 'תרמית פונזי', הרווח לא בא מהעסק עצמו או מההשקעה, אלא מהכסף של השותפים הבאים בהשקעה - עד שזה קורס.

🛑 מה אתם יודעים על התחום?

יש תחומים שידועים ברמת הסיכון הגבוהה שלהם: חברות סטארטאפ בתחילת דרכן, פיתוח ציוד רפואי או תרופה חדשה, עסקי מזון למיניהם ועוד. אם אין לכם רקע רחב בתחום שמסייע לכם לבדוק מי רציני ומי שרלטן, עדיף שתתרחקו. בחרו לכם אפיק השקעה מוכר כדוגמת נדל"ן (אם אתם מכוונים לסולידי) או שוק ההון (אם אתם רוצים קצת יותר סיכון) והשקיעו בו.


🛑 אם מישהו משווק לכם באגרסיביות

השקעות טובות לא צריכות שמישהו ידחוף אותן. הן השקעות טובות, וכשמבינים אותן רוצים פשוט להיכנס, לשים כסף, לחכות כמה שנים ולקבל את התשואה. אם מישהו מתלהם, צועק, מקלל, לא נותן לכם לצאת מהחדר (כן, כבר היו מקרים כאלה), מציק לכם בהודעות, מתקשר פעם ביומיים - זה סימן אזהרה אדום בוהק. מעבר לזאת, עסקאות טובות לא מופיעות בשעה 10 בלילה וצריכות להיחתם עד 7 בבוקר. אם מישהו לוחץ אתכם לחתום כאן ועכשיו כי ההזדמנות בורחת עוד שניה – צריך לחשוש שאולי הדחיפות היא לא בגלל שהעסקה אטרקטיבית אלא כדי שלכם לא יהיה די זמן כדי לבדוק אותה.

🛑 אם צריך לשלם כדי שיתנו לכם למכור

ברור שבהשקעות אתם שמים כסף משלכם, אבל זה לא תשלום - זו השקעה. אם מישהו אומר לכם שאתם צריכים לשלם כדי לשמוע אותו בכלל, או שצריך לשלם בשביל הזכות למכור את המוצרים (הלא־מוכרים) שלו - זו כנראה תרמית.

🛑 אם צריך לגייס אנשים אחרים לעסק

להשקעות טובות אין אינטרס להתחלק בין הרבה אנשים - זה חלק יותר קטן לכל אחד. אם דוחפים אתכם להכניס להשקעה או לעסק עוד ועוד אנשים, קרובי משפחה, חברים מהצבא או שכנים, זו כנראה תרמית. בדרך כלל זה בא עם תשלום על מוצרים - וזה הופך לתרמית פירמידה.

🛑 אם מישהו מבטיח תשואה גדולה מדי

כלל הבסיס של ההשקעות אומר שרווח בא יד ביד עם סיכון. ככל שהתשואה המובטחת גדולה יותר, ככה הסיכון להפסיד את הכסף כולו גדול מדי. תשואה ממוצעת של נדל"ן היא חמישה אחוזים, ויכולה לעלות לשבעה או לעשרה בעסקאות מסוימות. תשואה ממוצעת של שוק ההון בטווח הארוך היא סביב ה7 אחוזים, וגם על זה מאוד קשה להתחייב. מובן שיש תשואות גבוהות יותר, אבל אם מישהו מתחייב אליכם או מבטיח לכם שהוא יביא תשואה גדולה יותר, זה דורש בדיקה רצינית.

🛑 אם מי שמנהל את ההשקעה הוא לא אדם שעובד בזה

ניהול השקעה, ניהול עסק והשקעות בכלל זה תחום שדורש המון לימוד וניסיון. אם מי שמציע לכם את ההשקעה הוא לא איש שזו העבודה שלו, אלא אושייה ציבורית, אדם עם הרבה עוקבים בפייסבוק, יוצא ריאליטי ואפילו סתם מישהו שאתם מכירים שחושב שהוא עלה על דרך גאונית להרוויח כסף - תדליקו את הנורה האדומה. אתם לא נותנים לחברה כסף כי הפרזנטור נחמד, אתם נותנים כסף למי שידע לעבוד איתו.

🛑 ומה לגבי קורסים?

הרשת מלאה בקורסים המשווקים באינטנסיביות ומבטיחים לבוגריהם רווחים גבוהים. לרוב, כך הניסיון מלמד, אכן יש רווחים גבוהים אבל מקורם בדמי הלימוד שלכם והם מגיעים לכיסהם של יזמי הקורס...

כמובן שישנם קורסים איכותיים ומומלצים, אבל לרוב הם לא יבטיחו לכם התעשרות מהירה או קלה. חישבו - אם יש ביד מישהו את המתכון להתעשרות מהירה, מדוע הוא מכלה את זמנו על שיווק קורסים? אם בכל זאת אתם רוצים ללכת לקורס - בקשו לדבר עם בוגרים, עדיף כאלו שכבר עברה תקופה משמעותית מאז סיימו את הקורס, והבינו מהם האם באמת הקורס מצדיק את העלות שלו.

>>>>>>

בשורה התחתונה, כמו שאתם יודעים, אנחנו מאמינים גדולים בהשקעות. אנחנו יודעים שזו הדרך להבטיח יציבות פיננסית לאורך זמן, וזו הדרך שלנו להבטיח למשפחה שלנו עתיד כלכלי יציב. אבל חשוב לזכור שדווקא בגלל זה, יש המון נוכלים בעסק. אנשים שנראים טוב, לובשים חליפה ו'משלנו', אבל בפועל הם יכולים להיות רמאים, או אפילו לא רמאים, אלא אנשים שלא מבינים עד הסוף את האחריות האדירה בלקחת אחריות על כספם של אחרים.


זה הכסף שלכם, שבא מעבודה קשה ואמור להבטיח את עתידכם, אל תתנו לו ללכת לאיבוד בתרמיות כאלה ואחרות.

276 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page