top of page

7 דברים שלא ידעתם על הפנסיה שלכם 💡

פנסיה. רק המנגינה של המילה הזו יכולה לעורר צורך עז בפיהוק .הרי מדובר במשהו שהוא כל כך מופשט ורחוק ועתידי, משהו שקשה להרגיש שנוגע אלינו.

אנחנו מדמיינים פנסיה ואנחנו רואים לנגד עינינו אנשים מבוגרים, בירוקרטיה, מסמכים לא מובנים, סוכנים שמבלבלים אותנו עם נתונים סותרים. בקיצור, משהו שממש לא עושה חשק לטפל בו ובטח לא ללמוד עליו.

אנחנו בפאזל (כן כן, זה השם החדש של ברק ייעוץ והשקעות) מנסים כבר הרבה שנים לשבור את הדימוי הזה. אנחנו רוצים להפוך את הטיפול בפנסיה למשהו שאולי הוא לא כיף, אבל לפחות הוא טיפה מעניין.

אנחנו עושים את זה כי אנחנו יודעים עד כמה הטיפול בפנסיה הוא קריטי למשפחה. ידענו את זה תמיד בתיאוריה. אבל עכשיו אנחנו כבר רואים את הפירות המדהימים של ייעוצים שעשינו לפני שמונה ותשע שנים. אנחנו רואים משפחות שבזכות הייעוץ האישי, ההנגשה והידע הצליחו לשפר באופן דרמטי את החיסכון הפנסיוני שלהם ולפרוש בכבוד וברווחה.

אנחנו יודעים שכדי שמשפחות יקחו אחריות ויטפלו בנושא הזה הן צריכות להיות מודעים לקיומו, להכיר את הפרטים ולדעת שהן יכולות לקחת אחריות עליו.

לכן במשך השנים כתבנו מאות מיילים וטיפים על פנסיה וערכנו עשרות הדרכות מקוונות. ותמיד השתדלנו לעשות את זה קצת יותר מעניין - עם חיוך, עם הבנה מעמיקה של מאחורי הקלעים ושל הפרטים הקטנים והחשובים ועם מענה סבלני לכל שאלה שמגיעה מהקהל.

גם בסוף הפוסט הזה תהיה הזמנה להדרכה שלנו על פנסיה. הדרכה שמתקיימת במסגרת סדרת הדרכות לכבוד השקת ׳פאזל פיננסים׳ ובה אנחנו עוברים על חלקי הפאזל הפיננסי המרכזיים של כל משפחה.

אבל לפני כן רצינו לשתף אתכם ב7 תובנות מאד חשובות לגבי הפנסיה שלנו. תובנות שאספנו במשך השנים מתוך שיחות ייעוץ עם אלפי משפחות ושלדעתנו רק חלק קטן מהציבור מודע אליהן. אם אתם כבר ותיקים כאן ברשימה אנחנו מאמינים שתכירו (מצויין!, זו הרי המטרה) ואם אתם חדשים - מוזמנים לקרוא.

נשמח לשמוע מחשבות ושאלות במייל חוזר ונשמח לפגוש אתכם בהדרכה!
7 תובנות ומחשבות שלא כולם יודעים על פנסיה

  1. פנסיה זה חלק עצום מהשכר שלנו הידעתם שבכל חודש אנחנו מפרישים לפנסיה כ20% מהשכר שלנו (!) רוב האנשים חושבים שפנסיה זו הפרשה קטנה בהרבה. תחשבו כמה אנרגיה ומחשבה אנשים משקיעים כדי לקבל תוספת של 5% לשכר שלהם או את המתח הכרוך בהודעה על עליית שכר הדירה ב10%. אבל משום מה כשזה מגיע לפנסיה אנחנו מאפשרים ל20% מהשכר שלנו לזרום לאיזו קופה עלומה בלי שיש לנו באמת מושג מה קורה איתו שם…

  2. הפנסיה שלנו מסתתרת היטב בתלוש אחת הסיבות לכך שרובינו מופתעים מכך שמדובר ב20% זה שההפרשות הפנסיוניות מחולקות ל3 מרכיבים המופיעים כל אחד באזור אחר בתלוש ורק רכיב אחד מתוכם יורד מתוך ה׳ברוטו׳ שלנו. שני הרכיבים האחרים מופרשים ישירות לקופת הפנסיה על ידי המעסיק. רוצים תרגיל? חפשו היכן מסתתרים רכיבי הפנסיה השונים בתלוש שלכם...

  3. פנסיה היא תיק השקעות רגע. איך זה מספיק? תחשבו על זה רגע, אם אנחנו חוסכים עשרים אחוזים, זה בעצם אומר שעל כל חמש שנות עבודה אנחנו חוסכים לשנה אחת. (⅕=20%) נניח שאנחנו מתחילים לעבוד בגיל 25; סיימנו תואר זריז, או שתוך כדי הלימודים אנחנו עובדים בחלוקת עיתונים ומתחילים לחסוך, כמו שצריך. נניח שאנחנו פורשים בגיל הפרישה, כלומר 67. ארבעים ושתיים שנות עבודה, לחלק לחמש, זה בערך שמונה שנים של פרישה. זה הכל. רגע, איך זה יכול להיות? אנחנו יודעים (או לפחות מניחים) שהפנסיה מספיקה לנו לכל שנות הזיקנה, לא רק לשמונה שנים. איך הפרשה בשווי שמונה שנות עבודה הופכת לעשרים או שלושים שנות פנסיה? התשובה לכך היא שפנסיה היא תיק השקעות! 20% שאנחנו חוסכים לא סתם יושבים שם חסרי מעש בתוך קופת חיסכון אלא יוצאים לעבוד בשבילנו. כשמבינים שהפנסיה שלנו היא בעצם תיק ההשקעות שלנו, מפסיקים להתעלם ממנה או לחשוב שהיא תסתדר לה בכוחות עצמה, לוקחים אחריות ומוודאים שתיק ההשקעות שלנו החשוב הזה מנוהל כמו שצריך!

  4. בין פנסיה צוברת לתקציבית עוד סיבה לכך שרבים מאיתנו לא מודעים לכמה משמעותית הפנסיה שלנו היא שחלקנו גדלנו על כך שהפנסיה זה משהו שמטופל על ידי המדינה ואין לעובד יותר מדי אחריות או יכולת להשפיע עליו. עד לא מזמן הייתה זו המדינה שלקחה על זה אחריות. היה לה חוזה עם ציבור העובדים (בעיקר עובדי המדינה, אבל לא רק): אתם תעבדו ותחסכו לפי חוק ואנחנו נדאג לכלכל אתכם בשנות הפרישה. אם לא יהיה מספיק מהכסף שחסכתם, נשלים את הסכום מתקציב המדינה. להסדר הזה קראו פנסיה תקציבית ולמרות הבעיה המובנית בו, אין לנו שום תלונה כלפי מי שזכאי לו בדין. עבדתם קשה ומגיע לכם לקבל את מה שהבטיחו לכם בחוזה. כך או כך, המודל הזה כבר לא רלוונטי עבור רוב הציבור. חוסכים צעירים לא יכולים להכנס לפנסיות תקציביות; תוחלת החיים עלתה פלאים בזכות התקדמות הרפואה וכעת המדינה לא רוצה או יכולה להתחייב להסדר כזה. כיום הפנסיות נקראות פנסיות צוברות, והקיצבה שתקבלו היא פונקציה ישירה של סכומי הכסף שתחסכו ובאיזו צורה הם יהיו מושקעים (זוכרים שמדובר בתיק השקעות?)

  5. הסיפור עם הפיצויים דיברנו בסעיף 2 על כך שהפנסיה מורכבת ממספר מרכיבים. תגמולים עובד, תגמולי מעביד ופיצויים. רק בצירוף כל החלקים הסכום מגיע לכ20% מהשכר המהווים חיסכון משמעותי. בעיה שיכולה להיווצר היא כשמושכים פיצויים במעבר בין עבודות פוגעים באופן אנוש בפנסיה(!). כדי להבין איך נוצר השיבוש הזה של משיכת פיצויים צריך לחזור אחורה. במקור החיסכון הפנסיוני נועד להגן עלינו גם במקרה של פיטורים. המדינה לא רצתה שאדם שאיבד עבודה יאבד את מטה לחמו ולכן איפשרה לקחת חלק מהפנסיה במצב של פיטורים. אך מאז השתנו הרבה דברים ובין השאר הביטוח הלאומי החל לחלק דמי אבטלה די נדיבים למפוטרים (בימי הקורונה רבים ׳זכו׳ לטעום את טעם דמי האבטלה) באופן שמאפשר להם לחפש עבודה חדשה בנחת. ממילא ברוב המקרים התייתר הצורך במשיכת חלק הפיצויים. לצערנו הציבור כבר הורגל לדבר וחלק ממנו תופס את הפיצויים כסוג של הטבה המתקבלת בעת מעבר בין עבודות. כאמור, אנחנו מציעים לראות את הפיצויים כחלק מהפנסיה לכל דבר ועניין.

  6. פנסיה היא הביטוח הכי חשוב שיש לנו את התובנה הזו היינו רושמים על פרסומות בנתיבי תחבורה ראשיים אם היינו יכולים. מעבר להיותה כלי חיסכון והשקעה חשובים פנסיה היא מכשיר ביטוח קריטי. שכן היא מבטחת את השכר שלנו. אם אנחנו עובדים במסודר ומפרישים לפנסיה וחס וחלילה קורה לנו משהו, המשפחה שלנו תמשיך לקבל את השכר הזה. זה נכון במצב של אובדן חיים לא עלינו (אז האלמן/ה יקבלו 60 מהשכר לכל ימי חייהם והילדים יקבלו 40% עד שהאחרון יהיה ב21). וזה גם נכון במצב של אובדן כושר עבודה (נכות פיזית או נפשית ל״ע) אז נמשיך לקבל קצבה מקרן הפנסיה בגובה 75%. הביטוח הפנסיוני שווה מיליונים רבים של שקלים והוא מציל בכל יום ויום משפחות שאבד מטה לחמן. (זו בין השאר הסיבה שחייבים להפריש לפנסיה גם בין עבודות ולעולם לא לעבוד ב׳שחור׳)

  7. כל אחת וכל אחד חייבים פנסיה אם מחברים את כל הנקודות וחושבים עליהם לרגע מבינים שפנסיה זה לא משהו שיקרה מעצמו. אף אחד לא דואג שתהיה לנו פנסיה ואף אחד לא מטפל בה במקומנו. פנסיה היא קופת החיסכון, תיק ההשקעות והביטוח הכי משמעותיים שלנו והיא אבן הייסוד של העולם הפיננסי המשפחתי (שניה לה היא דירת המגורים שלנו). זה אומר שכדאי מאד שנדע מה קורה איתה, האם היא מופרשת כמו שצריך, האם הכספים מושקעים במקום הנכון והאם הביטוחים ממלאים את הצרכים האישיים שלנו. זה גם אומר שאם אין לכם הפרשה לפנסיה (כי אתן בבית עם הילדים, או שאתם אברכים בישיבה, בעלי עסק עצמאי או כל סיבה אחרת) כדאי מאד לדאוג להפרשה מסודרת לפנסיה ויפה שעה אחת קודם.

אנחנו אומרים את הדברים מדם ליבנו. אנחנו רואים הבדל תהומי בין מי שדאגו לטפל כמו שצריך בפנסיה לבין מי שמסיבות שונות ומשונות הזניחו או דחו את הטיפול. עזרו לנו לעזור לכם ועזרו למכרים וקרובי משפחה ללמוד יותר על הנושא.


 

עזרו לי להגדיל את הפנסיה שלי!


רוצים לשמוע פרטים על הייעוץ הפנסיוני שלנו? התקשרו אלינו, כתבו לנו בווטסאפ או מלאו את הפרטים שלכם ונציג שלנו יהיה אתכם בקשר בהקדם.2,961 צפיותתגובה 1

פוסטים אחרונים

הצג הכול

1 comentario


ראיתי את זה רק עכשיו. אשמח לקבל הקלטה של המפגש. חגית 0545621442

Me gusta
bottom of page